Hotel Anders
arrival
09
Aug 2020
departure
10
Aug 2020
Buy a voucher
Hotel Anders
Brazylijczycy znów rządzą w Starych Jabłonkach
  1. By the lake
  2. Event details

Brazylijczycy znów rządzą w Starych Jabłonkach

27.06.2016

Brazylijczycy znów rządzą w Starych Jabłonkach

Brazylijska para Lalazinho de Lima Neto/Rafael Kovalski zwyciężyła w pierwszej edycji turnieju LVbet Footvolley World Tour rozgrywanego w ostatni weekend czerwca na boiskach Hotelu Anders w Starych Jabłonkach. To początek cyklu zawodów siatkonogi plażowej w ramach Footvolley World Tour. W turnieju rywalizowali czołowi zawodnicy światowego footvolleya z Azerbejdżanu, Brazylii, Grecji, Holandii, Niemiec, Norwegii, Rosji, Włoch oraz cztery najlepsze pary z rozegranych 24 czerwca otwartych mistrzostwa Polski, w których triumfowali mieszkający w Warszawie Brazylijczycy Ismiley Maya/Christian Candau.

Rozgrywany w strugach deszczu mecz finałowy był wewnętrzną rozgrywką Brazylijczyków. W tak loteryjnych warunkach dosyć niespodziewanie zwycięzcami turnieju LVbet Footvolley World Tour okazali się przedstawiciele teamu Brazylia 2 – Lalazinho de Lima Neto i mający polskich przodków Rafael Kovalski, którzy pokonali faworyzowanych rodaków Rodrigo Lacraia/Luciano Almeida 2:0 (15:13, 15:14). W meczu o trzecie miejsce zmierzyli się pokonani w półfinałach – nowo kreowani mistrzowie Polski Maya/Candau oraz reprezentanci Niemiec Mo Obeid i Daniel Wehr. Lepsi okazali się nasi zachodni sąsiedzi, którzy zwyciężyli 2:0 (15:9, 15:11). 

Footvolley czyli siatkonoga plażowa to dynamicznie rozwijająca się dyscyplina sportów plażowych. – Proste zasady gry, zapierające dech w piersiach zagrania i niezwykła widowiskowość footvolleya sprawiają, że popularność tego sportu szybko rośnie. Jestem przekonany, że kto raz zobaczył w akcji fruwających nad siatką zawodników, ten z pewnością powróci na nasze turnieje – mówi Michał Sieczko, prezes agencji SYSKO SportMarketing i Siatkonoga Polska, która organizuje zawody footvolleya i promuje dyscyplinę w Polsce. – Na Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro footvolley zostanie oficjalnie zaprezentowany i mam nadzieję, że będzie to początek drogi do uzyskanie w niedalekiej przyszłości statusu dyscypliny olimpijskiej – dodaje z przekonaniem Sieczko. 

Podobnie optymistycznie o przyszłości siatkonogi plażowej wypowiada się Tomasz Dowgiałło z Hotelu Anders w Starych Jabłonkach, gdzie rozegrano turniej LVbet Footvolley World Tour 2016. – Kiedy po raz pierwszy organizowaliśmy w Starych Jabłonkach zawody siatkówki plażowej, nawet nie marzyłem, że ta dyscyplina tak szybko się rozwinie. Ukoronowaniem naszej pracy były Mistrzostwa Świata w plażowej odmianie siatkówki, które zorganizowaliśmy na boiskach wokół Hotelu Anders w 2013 rokuŚwiatowe Federacji Piłki Siatkowej (FIVB) uznała je za najlepsze w historii. Mam przeczucie, że z footvolleyem będzie podobnie – przekonuje Tomasz Dowgiałło.  

***

Footvolley to sport zapoczątkowany w Brazylii w 1965 roku przez Octavio de Moraesa. Reprezentanci Kraju Kawy to także światowa czołówka tej dyscypliny. W turniejach Footvolleya uczestniczyło wiele brazylijskich gwiazd piłki nożnej, m.in.: Romário (od 2011 roku Światowy Ambasador Footvolleya), Edmundo, Ronaldo, Ronaldinho Gaúcho, Júnior czy Edinho. Obecnie najpopularniejszą, podstawową konkurencją footvolley’a jest formuła 2x2, choć rozgrywki toczą się także w formule 4x4 zawodników, w której występuje m.in. Romário. 

W pierwszych latach XXI wieku footvolley zyskał ogromną popularność w Europie, Ameryce Północnej i Azji, a do promotorów dyscypliny dołączyli m.in.: Portugalia, Grecja, Francja, Holandia, Aruba, Tajlandia, RPA, Paragwaj, Niemcy, Holandia, Polska, Izrael, Anglia i Ukraina. Obecnie to jeden z najpopularniejszych sportów plażowych na świecie.

Pierwszy oficjalny turniej poza Brazylią odbył się w roku 2003 w Stanach Zjednoczonych, a od 2010 roku w USA rozgrywana jest w Kalifornii i na Florydzie oficjalna zawodowa liga – Pro Footvolley Tour. W roku 2011 zorganizowano w Dubaju największe w dotychczasowej historii footvolleya Mistrzostwa Świata, w których wystąpiła także reprezentacja Polski.

 

See on the map
Newsletter
This website uses COOKIES.

By browsing it you accept our cookies policy, according to your browser settings. Read more about Privacy Policy.

OK, close