Hotel Anders
arrival
08
Aug 2020
departure
09
Aug 2020
Buy a voucher
Hotel Anders
GDZIE NA ROWER
  1. By the lake
  2. Event details

GDZIE NA ROWER

28.10.2015

"Fantastyczne trasy rowerowe - nie omieszkaliśmy ich zwiedzić - te dwa dni spędzaliśmy na kółkach ;)" napisała Muza26 w swojej opinii o Hotelu Anders w serwisie TripAdvisor. W odpowiedzi na tę rekomendację postanowiliśmy przygotować Wam małą podpowiedź, gdzie warto pojechać rowerem, będąc w Starych Jabłonkach. Udanych wycieczek rowerowych! 

ZOBACZ MAPĘ

1. Stare Jabłonki – Barduń – Guzowy Piec – Jadaminy – Stare Jabłonki (24 km)

Zapraszamy na przejażdżkę rowerową do Guzowego Pieca z przystankiem w Bajkowym Zakątku, który słynie ze znakomitych placów ziemniaczanych. 
Trasa do Guzowego Pieca wiedzie nieoznakowanym szlakiem turystycznym, po wygodnej drodze leśnej. Po drodze mijamy wieś Barduń, w której mieszka autochtoniczna rodzina Mazurów – jedna z nielicznych, jakie po II wojnie światowej nie opuściły Mazur. We wsi zachował się także budynek leśniczówki z drugiej połowy XIX wieku oraz stary leśny cmentarz. Z kolei w Guzowym Piecu zachował się budynek dawnej szkoły – obecnie zabudowania Bajkowego Zakątka, w którym znajduje się restauracja. W latach 70-tych XX wieku budynek należał do Ministerstwa Edukacji, przez co bardzo często korzystali z niego artyści i twórcy z całego kraju. Bajkowy Zakątek to ośrodek wypoczynkowy z domkami, basenem, SPA, restauracją oraz atrakcjami dla dzieci. Można tu odpocząć przed drogą powrotną do Starych Jabłonek. 
Guzowy Piec położony jest nad jeziorem o tej samej nazwie, wokół którego wiedzie piękna ścieżka edukacyjna. Nad jeziorem znajduje się plaża oraz siłownia na świeżym powietrzu. Wokół rozciągają się przepiękne lasy, a niedaleko przepływa rzeka Pasłęka, która jest rezerwatem przyrody i chroni bobry. Z Guzowego Pieca polecamy powrót przez Salminek i Jadaminy (czarny szlak rowerowy) pomnikowymi alejami drzew. Przed samymi torami kolejowymi opuszczamy czarny szlak rowerowy i skręcając na lewo wracamy do Bardunia, a dalej do Starych Jabłonek. 

2. Stare Jabłonki – Wigwałd – Ostrowin – Idzbark – Stare Jabłonki (26 km)

Trasa wiedzie oznakowanym w terenie szlakiem niebieskim. Rodzaj nawierzchni – drogi leśne utwardzone, drogi asfaltowe, leśne drogi piaszczyste, bruk. Trasa w sam raz na kilkugodzinną wycieczkę rowerową.

Warto zobaczyć:

  • Neogotycki kościół w Wigwałdzie 
  • Rzeka Drwęca – w całości chroniona rezerwatem przyrody, najdłuższy rezerwat ichtiologiczny w Polsce 
  • Ruiny pałacu, dawne zabudowania folwarczne oraz pozostałości parku krajobrazowego w Ostrowinie 
  • Tablica ku czci poległych w czasie I wojny światowej, przedwojenne zabudowania, stary cmentarz ewangelicki w Idzbarku
  • Kanał łączący Jezioro Szeląg Mały i Szeląg Wielki, będący fragmentem jednej z najbardziej znanych dróg wodnych na Mazurach – Kanału Elbląskiego

W Recepcji hotelu jest możliwość pobrania bezpłatnych map najbliższej okolicy oraz kupna szczegółowych map turystycznych. 

ZOBACZ MAPĘ

See on the map
Newsletter
This website uses COOKIES.

By browsing it you accept our cookies policy, according to your browser settings. Read more about Privacy Policy.

OK, close