Hotel Anders
przyjazd
22
sty 2022
wyjazd
23
sty 2022
Kup voucher
Hotel Anders
GDZIE NA ROWER

GDZIE NA ROWER

28.10.2015

"Fantastyczne trasy rowerowe - nie omieszkaliśmy ich zwiedzić - te dwa dni spędzaliśmy na kółkach ;)" napisała Muza26 w swojej opinii o Hotelu Anders w serwisie TripAdvisor. W odpowiedzi na tę rekomendację postanowiliśmy przygotować Wam małą podpowiedź, gdzie warto pojechać rowerem, będąc w Starych Jabłonkach. Udanych wycieczek rowerowych! 

ZOBACZ MAPĘ

1. Stare Jabłonki – Barduń – Guzowy Piec – Jadaminy – Stare Jabłonki (24 km)

Zapraszamy na przejażdżkę rowerową do Guzowego Pieca z przystankiem w Bajkowym Zakątku, który słynie ze znakomitych placów ziemniaczanych. 
Trasa do Guzowego Pieca wiedzie nieoznakowanym szlakiem turystycznym, po wygodnej drodze leśnej. Po drodze mijamy wieś Barduń, w której mieszka autochtoniczna rodzina Mazurów – jedna z nielicznych, jakie po II wojnie światowej nie opuściły Mazur. We wsi zachował się także budynek leśniczówki z drugiej połowy XIX wieku oraz stary leśny cmentarz. Z kolei w Guzowym Piecu zachował się budynek dawnej szkoły – obecnie zabudowania Bajkowego Zakątka, w którym znajduje się restauracja. W latach 70-tych XX wieku budynek należał do Ministerstwa Edukacji, przez co bardzo często korzystali z niego artyści i twórcy z całego kraju. Bajkowy Zakątek to ośrodek wypoczynkowy z domkami, basenem, SPA, restauracją oraz atrakcjami dla dzieci. Można tu odpocząć przed drogą powrotną do Starych Jabłonek. 
Guzowy Piec położony jest nad jeziorem o tej samej nazwie, wokół którego wiedzie piękna ścieżka edukacyjna. Nad jeziorem znajduje się plaża oraz siłownia na świeżym powietrzu. Wokół rozciągają się przepiękne lasy, a niedaleko przepływa rzeka Pasłęka, która jest rezerwatem przyrody i chroni bobry. Z Guzowego Pieca polecamy powrót przez Salminek i Jadaminy (czarny szlak rowerowy) pomnikowymi alejami drzew. Przed samymi torami kolejowymi opuszczamy czarny szlak rowerowy i skręcając na lewo wracamy do Bardunia, a dalej do Starych Jabłonek. 

2. Stare Jabłonki – Wigwałd – Ostrowin – Idzbark – Stare Jabłonki (26 km)

Trasa wiedzie oznakowanym w terenie szlakiem niebieskim. Rodzaj nawierzchni – drogi leśne utwardzone, drogi asfaltowe, leśne drogi piaszczyste, bruk. Trasa w sam raz na kilkugodzinną wycieczkę rowerową.

Warto zobaczyć:

  • Neogotycki kościół w Wigwałdzie 
  • Rzeka Drwęca – w całości chroniona rezerwatem przyrody, najdłuższy rezerwat ichtiologiczny w Polsce 
  • Ruiny pałacu, dawne zabudowania folwarczne oraz pozostałości parku krajobrazowego w Ostrowinie 
  • Tablica ku czci poległych w czasie I wojny światowej, przedwojenne zabudowania, stary cmentarz ewangelicki w Idzbarku
  • Kanał łączący Jezioro Szeląg Mały i Szeląg Wielki, będący fragmentem jednej z najbardziej znanych dróg wodnych na Mazurach – Kanału Elbląskiego

W Recepcji hotelu jest możliwość pobrania bezpłatnych map najbliższej okolicy oraz kupna szczegółowych map turystycznych. 

ZOBACZ MAPĘ

Zobacz na mapie
Newsletter
Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij