Hotel Anders
przyjazd
22
sty 2022
wyjazd
23
sty 2022
Kup voucher
Hotel Anders
Brazylijczycy znów rządzą w Starych Jabłonkach

Brazylijczycy znów rządzą w Starych Jabłonkach

27.06.2016

Brazylijczycy znów rządzą w Starych Jabłonkach

Brazylijska para Lalazinho de Lima Neto/Rafael Kovalski zwyciężyła w pierwszej edycji turnieju LVbet Footvolley World Tour rozgrywanego w ostatni weekend czerwca na boiskach Hotelu Anders w Starych Jabłonkach. To początek cyklu zawodów siatkonogi plażowej w ramach Footvolley World Tour. W turnieju rywalizowali czołowi zawodnicy światowego footvolleya z Azerbejdżanu, Brazylii, Grecji, Holandii, Niemiec, Norwegii, Rosji, Włoch oraz cztery najlepsze pary z rozegranych 24 czerwca otwartych mistrzostwa Polski, w których triumfowali mieszkający w Warszawie Brazylijczycy Ismiley Maya/Christian Candau.

Rozgrywany w strugach deszczu mecz finałowy był wewnętrzną rozgrywką Brazylijczyków. W tak loteryjnych warunkach dosyć niespodziewanie zwycięzcami turnieju LVbet Footvolley World Tour okazali się przedstawiciele teamu Brazylia 2 – Lalazinho de Lima Neto i mający polskich przodków Rafael Kovalski, którzy pokonali faworyzowanych rodaków Rodrigo Lacraia/Luciano Almeida 2:0 (15:13, 15:14). W meczu o trzecie miejsce zmierzyli się pokonani w półfinałach – nowo kreowani mistrzowie Polski Maya/Candau oraz reprezentanci Niemiec Mo Obeid i Daniel Wehr. Lepsi okazali się nasi zachodni sąsiedzi, którzy zwyciężyli 2:0 (15:9, 15:11). 

Footvolley czyli siatkonoga plażowa to dynamicznie rozwijająca się dyscyplina sportów plażowych. – Proste zasady gry, zapierające dech w piersiach zagrania i niezwykła widowiskowość footvolleya sprawiają, że popularność tego sportu szybko rośnie. Jestem przekonany, że kto raz zobaczył w akcji fruwających nad siatką zawodników, ten z pewnością powróci na nasze turnieje – mówi Michał Sieczko, prezes agencji SYSKO SportMarketing i Siatkonoga Polska, która organizuje zawody footvolleya i promuje dyscyplinę w Polsce. – Na Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro footvolley zostanie oficjalnie zaprezentowany i mam nadzieję, że będzie to początek drogi do uzyskanie w niedalekiej przyszłości statusu dyscypliny olimpijskiej – dodaje z przekonaniem Sieczko. 

Podobnie optymistycznie o przyszłości siatkonogi plażowej wypowiada się Tomasz Dowgiałło z Hotelu Anders w Starych Jabłonkach, gdzie rozegrano turniej LVbet Footvolley World Tour 2016. – Kiedy po raz pierwszy organizowaliśmy w Starych Jabłonkach zawody siatkówki plażowej, nawet nie marzyłem, że ta dyscyplina tak szybko się rozwinie. Ukoronowaniem naszej pracy były Mistrzostwa Świata w plażowej odmianie siatkówki, które zorganizowaliśmy na boiskach wokół Hotelu Anders w 2013 rokuŚwiatowe Federacji Piłki Siatkowej (FIVB) uznała je za najlepsze w historii. Mam przeczucie, że z footvolleyem będzie podobnie – przekonuje Tomasz Dowgiałło.  

***

Footvolley to sport zapoczątkowany w Brazylii w 1965 roku przez Octavio de Moraesa. Reprezentanci Kraju Kawy to także światowa czołówka tej dyscypliny. W turniejach Footvolleya uczestniczyło wiele brazylijskich gwiazd piłki nożnej, m.in.: Romário (od 2011 roku Światowy Ambasador Footvolleya), Edmundo, Ronaldo, Ronaldinho Gaúcho, Júnior czy Edinho. Obecnie najpopularniejszą, podstawową konkurencją footvolley’a jest formuła 2x2, choć rozgrywki toczą się także w formule 4x4 zawodników, w której występuje m.in. Romário. 

W pierwszych latach XXI wieku footvolley zyskał ogromną popularność w Europie, Ameryce Północnej i Azji, a do promotorów dyscypliny dołączyli m.in.: Portugalia, Grecja, Francja, Holandia, Aruba, Tajlandia, RPA, Paragwaj, Niemcy, Holandia, Polska, Izrael, Anglia i Ukraina. Obecnie to jeden z najpopularniejszych sportów plażowych na świecie.

Pierwszy oficjalny turniej poza Brazylią odbył się w roku 2003 w Stanach Zjednoczonych, a od 2010 roku w USA rozgrywana jest w Kalifornii i na Florydzie oficjalna zawodowa liga – Pro Footvolley Tour. W roku 2011 zorganizowano w Dubaju największe w dotychczasowej historii footvolleya Mistrzostwa Świata, w których wystąpiła także reprezentacja Polski.

 

Zobacz na mapie
Newsletter
Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij